Close

Catering Menüleri Örnekleri Nelerdir?

Catering şirketleri talep doğrultusunda hazır yemek hizmetleri sunan işletmelerdir. Son yıllarda catering hizmetlerine olan ilginin artması ve bu hizmetlerin sağladığı kolaylıkların herkes tarafından idrak edilmeye başlanması, catering hizmetlerinin çeşitlenmesine neden olmuştur. Catering şirketlerinden yemek hizmeti alırken, şirketler kendilerine ait yemek menüleri arasından seçenekler sunmaktadır. Ancak bu seçeneklerin dışında özel organizasyonlar için farklı menüler oluşturabilme imkânı da bulunmaktadır. Catering şirketlerinin sunmuş olduğu menüler, kalori ve besin değeri yönünden dengelenmiş ve uzmanlar tarafından hazırlanmıştır.

Catering Çorba Çeşitleri

Ana yemekten önce çorba içmek Türk kültürünün en belirgin özelliklerinden biridir. Bu yüzden de catering firmaları tarafından hazırlanan menülerde çorbalar olmazsa olmazdır. Catering menüleri genellikle haftanın her gününe farklı bir çorba yerleştirerek hazırlanmaktadır. Yayla çorbası, domates çorbası, mercimek çorbası, soğuk ayran çorbası, tarhana çorbası, şehriye çorbası, ezogelin çorbası ve sebze çorbası bu menülerde catering şirketlerinin menülerinden yaygın olarak bulunan çorba çeşitleridir. Yemek hizmetinin sunulduğu bölgelere bağlı olarak bazı yöresel çorba lezzetlerinin sunulması da mümkündür.

Catering Ana Yemek Çeşitleri

Ana yemekler toplu yemek menüleri içerisindeki en önemli kısmı oluşturmaktadır. Catering menülerindeki ana yemekler de haftalık olarak planlanmaktadır. Ancak ana yemek menüsünü daha çeşitli tutmak isteyen catering şirketlerinin iki haftalık menü düzenlemesi de söz konusudur. Kuru fasulya, tavuk haşlama ya da tavuk kızartma, kebap ve köfte çeşitleri, nugget, bamya, bezelye, türlü, musakka, biber ya da yaprak dolması gibi yemekler catering menülerinde ana yemek çeşitleri arasında en sık bulunanlardır. Bunlarla birlikte kuru olarak pilav, makarna ve erişte verilmesi de mümkündür. Ayrıca yine yöresel damak zevklerine bağlı olarak farklı yemeklerin menüye dahil edilmesi de söz konusudur.

Catering Tatlı ve İçecek Çeşitleri

Tatlı catering menüleri içinde her zaman yer alan bir şey değildir. Yemek sonrası atıştırmalık olarak tatlıya alternatif ürünler de menülerde yer alabilmektedir. Tatlı olarak baklava, tulumba, sarma ya da dolma kadayıf, revani, irmik helvası ve sütlaç menülerde en çok tercih edilenler arasındadır. Bunlara alternatif olarak kompostolar, gazlı ya da gazsız içecekler, mevsim salataları, yoğurt ya da cacık ve mevsim meyveleri de ikram edilebilmektedir.

Örnek Catering Menüleri

Her catering firmasının kendisi için oluşturduğu özel bir menüsü vardır. Toplu yemek listesi firma tarafından müşterilere sunulmaktadır. Daha geniş çaplı hizmet veren firmalarda birden fazla menü bulunmaktadır. Özel organizasyonlarda ise standart menülerin dışına çıkılmakta, müşteri taleplerini karşılamaya yönelik yeni menüler hazırlanmaktadır. Catering firmalarının menülerine örnek olarak aşağıdakileri göstermek mümkündür:

  • Yayla çorbası, patlıcan musakka, soslu makarna, revani tatlısı.
  • Domates çorbası, taze etli fasulye, pirinç pilavı, mevsim salata.
  • Mercimek çorbası, ızgara soslu tavuk, şehriyeli pirinç pilavı ve mevsim meyvesi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir