Close

Hijyen Şartları, Mutfakta Nelere Dikkat Edilmeli?


Hijyen hayatın her alanında büyük bir öneme sahip olsa da özellikle bazı bölgelerde daha yoğun bir şekilde gerekliliğini hissettirir. Hijyen şartları yerine getirildiği durumlarda sağlık açısından oluşabilecek negatif etmenler önüne geçilerek sağlık koşulları sağlanır. Hijyenin en önemli noktaların baş sırasında mutfak gelir. Yemeklerin yapıldığı bölge olması sebebiyle hijyenin yoğun şekilde gerekli olduğu bir bölge göreve sahiptir. Mutfak hijyeni ile beraber her zaman sağlıklı ve kaliteli yemeklerin oluşturulabilmesi mümkün olduğu gibi olumsuz sonuçların da önüne geçilir.

Mutfakta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfakta nelere dikkat edilmeli? şeklinde soruya sahip olanlar için, mutfakta gıdaların sağlık koşullarına özen gösterilmelidir. Hijyenle beraber gelen temizlik mutfakları ayırt edici şekilde ön plana çıkan değerlerden biri olarak ön planda yer alır. Hijyen koşullarını sağlamak için olmazsa olmaz bazı detaylar mevcuttur.

Mutfakta dikkat edilmesi gereken etmenlerin başında temizlik gelir. Yemek hazırlanmaya başlanmadan önce eller su ve sabun kullanılarak en az 30 saniye boyunca iyice yıkanmalıdır.

Mutfakta hijyen şartlarını elde edebilmek adına saçları bone yardımıyla örtülmesi gerekliliği söz konusudur. Elde yara bulunuyorsa, yaranın bulunduğu bölgenin tamamını kapsayacak şekilde kapatılmalıdır.

Mutfakta kullanılacak olan tüm ekipmanların temiz olup olmadığı kontrol edilmeli ve sadece temizken işlem yapılmalıdır.

Bulaşık bezleri veya bulaşık süngerlerinin temizliğinin doğru şekilde yapılması gereklidir. Aksi takdirde bakteri sayısında yaşanan artış nedeniyle istenmeyen bakteriyel hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir.

Çiğ et için kullanılan bıçaklar, kaynar su içerisinde bekletilerek ardından diğer malzemeler için kullanılmalıdır.

Efsane Toplu Yemek mutfaklarımızda profesyonel aşçılarımız ile beraber tüm hijyen koşullarına dikkat edilmektedir. Pandemi sürecinde bu koşullar daha sıkı tutularak güvenli, temiz ve hijyenik bir şekilde hazırlanmaktadır. Yalnızca hazırlık sürecinde değil, paketleme ve taşıma sürecinde de tüm bu hijyen koşullarına dikkat edilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir