HİJYEN ve DEZENFEKSİYON

HİJYEN

İşletmemizde lezzet ve hijyen kesinlikle ödün veremiyeceğimiz en önemli değerlerimizdir.

Bu nedenle üretimimizi nasıl usta ve güvenli ellere teslim ettiysek, hijyen konusunda da ürünler, personel ve tesis için gerekli şartların uygulanması konusunda titizlik ile çalışıyoruz.

Personelimizi işe kabul sürecinde şirket ilkelerimiz, tesis kurallarımız, hijyen ve dezenfeksiyon talimatları doğrultusunda eğitime tabi tutar, belirli periyotlarda portör muayenelerini yaptırarak riskleri minimize ederiz.

İş sağlığı ve güvenliği personelimiz ve gıda mühendislerimiz denetimleriyle daima hijyenik bir ortam oluşması için gayret ederler. “Çalışma Ortamı Gözetim ve Denetim Formu” ile bilgileri kayıt altına alırız ve çalışmalarımıza bu raporlar yardımı ile yön veririz.

DEZENFEKSİYON

Dezenfeksiyon işlemleri her ürün yada ekipman için ayrı ayrı yapılır. Üretim alanına üretim personeli dışında herhangi birinin girmesi kesinlikle kurallara aykırıdır. Zorunlu durumlarda ise, üretim alanına girecek olan kişinin koruyucu kıyafet, eldiven bone ve maske takması zorunlu kılınmıştır.

Tesislerimiz içi zararlı haşare ve istenmeyen maddelerle ilgili sağlık bakanlığı onaylı kuruluşlarca, kuruluşların çalışmaları sonucunda belirlenen programlara göre ilaçlamalar yapılır.

Sebze ve meyveler için de ayrı ayrı dezenfeksiyon sistemi bulunur. Kabuklu meyve yada sebzeler yıkanıp durulandıktan sonra dezenfektanlı suda tekrar yıkanıp durularak doğrama yada rendeleme işlemine geçilir. Yeşil yapraklı sebzeler ise ayıklanıp doğrandıktan sonra dezenfekte edilerek kullanılır.

Her ekipman için de ayrı dezenfeksiyon talimatları vardır ve tesiste herkesin göreceği şekilde tüm talimatlar asılı durur, ilgili personelimiz uygun şekilde tesislerimizin ve ekipmanlarımızın temizliğini üstlenmiştir.